نمایش نوار ابزار

تعظیم شعائرالهی

شنبه ۲ قوس ۱۳۹۲

مجمع فرهنگی بقیۀ الله(عج) طبق معمول و اجرای برنامه های همیشگی خویش(دعای نُدبه، سخنرانی و بیان  احکام)، این هفته باحضور و سخنرانی مهمان گرامی، حجت الاسلام والمسلمین داکتر حاج سیدحسن وحیدی، فرزند ارشد اندیشمند فرهیخته، استاد حوزه و خطیب شهیر کشور، مرحوم حضرت آیت الله وحیدی(ره) در منزل حجت الاسلام سیدرضا جوادی واقع شهرک سبزکابل  برگزار  و در این زمینه صبح جمعه، 1 قوس 1392 خورشیدی تفصیلا پیرامون احترام گذاشتن به شعائر دینی و الهی بحث نمودند.

جناب آقای وحیدی بمناسبت شهادت امام حسین(ع) و یاران فداکارش با خواندن آیه 32 سوره حج: «ذَلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ شَعَائِرَ الله فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ» تعظیم شعائرالهی را در دین مقدس اسلام از بلندمرتبه ترین تقوای الهی خوانده و آن را به چهار بخش تقسیم و در پایان صحبت به شبهه ای راجع به عزاداری سالارشهیدان پاسخ گفت.

این چهار بخش که تفصیلا بحث صورت گرفت عبارتند از:

1. احترام مکانی، همانند؛ احکام و شرایط مساجد، عتبات وعالیات، اماکن مقدسه، زیارت اهل قبور و عمل نمودن مسلمانان به احکام آن.

2. احترام زمانی همانند؛ اعمال و مشترکات مانند دعای نُدبه و کمیل درصبح و شب جمعه، دعا و اعمال ایام هفته و ماهها در طول سال و مناسبت های مختلف دینی.

3. احترام کتابتی و نوشتاری همانند؛  احترام گذاشتن به اسماء جلاله، نام پروردگار(ج) و ائمه اطهار(ع) که احکام هرکدام آنان در کتب فقهی بیان گردیده است.

4. احترام اشخاص همانند؛ احترام به بزرگان دینی، ائمه اطهار(ع)، احترام به والدین، احترام به علما و دانشمندان و… کسانیکه نسبت به علما، مخصوصا علمای شهید بی توجه هستند مورد انتقاد قرار داده و گفت: لازم بود که پس از افشای لیست پنج هزار شهید که بخش از اسامی شهدای دوران  جنایت سازمان اگسا می باشد، باید از مقام علمی و خدمات اجتماعی آنان تقدیر بعمل می آمد و بی توجهی به آنان نوع بی احترامی به مقام اهل علم محسوب می گردد.

آقای وحیدی در پایان سخنرانی خویش با ذکر روایتی از حضرت امام رضا(ع) اضافه کرد که تنها گریه نمودن برامام حسین(ع) بهشت را برانسان واجب نمی کند، بلکه از این روایت استفاده می شود که گریه برامام حسین(ع) مسیرراه را برای ما روشن می کند. ایشان در بخش پایانی سخنان خویش بزرگداشت از سالروز شهادت آن حضرت  را به حیث الگو در زندگی معرفی نموده که در قرآن کریم به شعائرالهی اهمیت و ارزش داده و با ذکر مصیبت اسارت خاندان پیامبر(ص) در کوفه و شام و دعائیه،  محفل را خاتمه داد.

گزارش از: سید رضا احسانی