نمایش نوار ابزار

علامه شهید واعظ؛ اسوه‌ی تقوا، علم، جهاد و سیاست

چهارشنبه ۶ دلو ۱۴۰۰

نیمه­ ی دلو ۱۴۰۰ خورشیدی، چهل و سومین سالیاد شهادت مظلومانه­ی آیت الله العظمی شهید سید محمد سرور واعظ گرامی باد!

بی تردید، علامه شهید واعظ از پیش­قراولان مبارزه، روشنگری، تعهد و تدین بوده که هم او یکی از علمای پیشتار در صحنه­های گوناگون فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در کشور بوده است.

آیت الله شهید واعظ؛ شخصیت مبتکر و توان‌مند علمی بود که باب تألیف در سده­ی اخیر تاریخ افغانستان به دست او فتح و در نشر آثار علمى پیش قدم شده است.

علامه‏ى مجاهد، شهید عارف، خطیب وارسته، مدرس کم‌نظیر، نویسنده‌ى فعال و خوش قلم، مجتهد راستین، سرور و سالار علما و شهدای  افغانستان، از عالمان فرهیخته و عالی مقام جهان اسلام در عصر حاضر است که در دامان خانواده‏ى مذهبى و علمى از دودمان امامزاده سید یحیی(مشهور به شاه قلندر) چشم به جهان گشود.

او در آغوش گرم پدر متدین و اهل تقوی و علم، مرحوم سید حسن رضا دوره‏ى کودکى و جوانى را سپرى نمود. دروس ابتدایى را در محضر علماى طراز اول منطقه و کابل در آن روزگار، همچون مرحوم حاج آقا سیّد مصطفى و حجهالاسلام مرحوم سید محمدعیسی فارسی سپری نمود.

 در آن روزگار، در کجاب بهسود دو نفر بعنوان استاد ادبیات عرب مشهور بودند، یکی آقای فارسی که علامه شهید واعظ صرف و نحو را نزد ایشان خوانده بود و دیگر مرحوم حجهالاسلام سید اسماعیل آخوند(پدر مرحوم آیت الله سید  محمد تقی وحیدی) بود.

همچنین علامه شهید واعظ در محضر آیات عظام؛ مرحوم حجت کابلی، مرحوم شیخ زمان نقشی و مرحوم شیخ محسن نقشی تلمذ نمود. بعد از مدتى اقامت در کجاب و کابل، جهت تکمیل دوره‏هاى علمى و فراگیرى بیش‌تر معارف و آموزه های اسلامی، راهى کشور عراق و حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در پرتو تابش نور ولایت مولى امیرالمؤمنین(ع) به مدت ده سال در بزم تدریس آیات عظام؛ مرحوم سید محسن حکیم و مرحوم سید ابوالقاسم خویى کسب علم نمود.

 با همت بلند و توفیقات سرشارى که شامل حالشان بود در مدت‌زمان کوتاه از شاگردان طراز اول آیات عظام حکیم و خویى گردید که  از هم‌بحث و هم طرازهاى ایشان مى‏توان به آیات عظام؛ شهید سید محمدباقر صدر، مرحوم شیخ کاظم تبریزى و مرحوم علامه فضل الله اشاره نمود.

در اثر درخشش و استعداد سرشار این عالم جّید و زحمت­کش بود که از میان آن جمع، فردى اولین و بهترین تقریرات خارج اصول مرحوم آیت الله العظمی خویى را به حوزه های علمیه تقدیم نماید تا به عنوان کاربردى‏ترین و بهترین متن براى دروس خارج اصول جا باز کند. بر اساس فهم خبرگان فن، اگر ایشان در قید حیات مى‏بودند، در حال حاضر، از مراجع اعلم و طراز اول جهان اسلام بودند.

علامه شهید واعظ در حوزه های علمیه و جامعه‌ی اسلامی به عنوان مفسر، محدث، روشنگر، کارشناس مسایل دینی، دانشور تاریخ اسلام، مشاور اجتماعی مردم، مربی اخلاق، راهنمای سلوک عرفانی و معنوی و  اصلاحگر اختلافات مردم می‌شود تعریف کرد.

 وی در زمره‌ی چهره های برجسته و از منادیان معروف و بنیانگذاران اقدامات خیریه و عام‌المنفعه، مبارز نستوه با استعمار خارجی و بیداد داخلی، معلم دروس دینی، عربی، فقه و بینش اسلامی مطرح بود. علامه شهید واعظ با تلاش، صداقت، دانشوری، حق‌محوری، مردم داری، تعهد، شب‌زنده داری و فداکاری در راه آموزش، پژوهش، تبلیغ، برنامه‌ریزی و کوشش برای گسترش اندیشه قرآنی و اجرای قوانین قرآن و سنت و تفکر عترت(ع) از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

بی‌چون و چرا، علامه شهید واعظ بخشی از تاریخ کشور اسلامی افغانستان است، و نمی‌توان با سکوت از کنارش گذشت، سکوت درباره‌ی او سانسور تاریخ است و نادیده گرفتنش، نشانی از نابینایی و هم عدم درک جایگاه آن فقیه وارسته، جفاییست به کارنامه‌ی درخشتان علمی و مبارزاتی آن عالم سترگ و بیدارگر!

سید جعفرعادلی حسینی- افغانستان- کابل

۵ دلو ۱۴۰۰ خورشیدی

 

مطالب مشابه