نمایش نوار ابزار

فلسفه عاشورا از ديدگاه شخصیت های افغانستان

سه شنبه ۳۰ قوس ۱۳۸۹

 در مورد عاشورا و قيام امام حسین(ع) كتب فراواني نگاشته شده و شخصيت هاي زیادی در این مورد سخن گفته که در این قسمت راجع به فلسفه عاشورا به ديدگاه برخي شخصيت هاي كشور اسلامي افغانستان اشاره مي شود.

پس از تشكيل نظام جمهوري اسلامي در افغانستان، هرساله اعضاي كابينه با برنامه ريزي توسط رئيس جمهور كشور، اعضاي كابينه هركدام بطور جداگانه دريكي از مساجد و يا تكايا ي شهركابل موظف مي شوند كه پيرامون نهضت امام حسين(ع) سخنراني نمايند و با همين شيوه مقامات حكومتي، نهاد و شخصیت های متنفذ  در ديگر ولايات افغانستان نيز در روزهاي عاشورا در مراسم سوگواري حضور پيدا مي نمايند.

شوراي اخوت اسلامي اولين ابتكارش برگزاري مراسم بزرگ روز نهم محرم برابر با ماه جدي سال 1385 در مسجد شريف عيدگاه با حضور رئيس جمهور تشكيل بود و پس از آن دوسال دیگر در همان مکان جلساتی برپا گردید كه به چکیده ازگفتار برخی از شخصیت های سیاسی و علمی کشور به طور مخصتر اشاره مي گردد.

حامد کرزی رئيس جمهور اسلامی افغانستان:

 ايثار وفداکاری نواده رسول اکرم(ص) نه تنها اسلام و راه و روش محمدي را نجات داد، بلکه از خون معطرش قرنها و نسلها تا امروز موجهاي مقاومت، ايثار و جوانمردي، صلح طلبي و صلح خواهي ايجاد شد؛ امروز ما براي خود و آيندگان راه و روش زندگي با عزت و فداکاري و حق طلبي و ايستادن در برابر ظلم و کساني که حق ما را انکار مي کنند، بياموزيم وایثار امام حسین(رض) را سرمشق و افتخار بدانیم.

پروفیسور برهان الدین ربانی از رهبران جهادی و رئیس شورای عالی صلح:

 عاشورا برای مسلمانان موضوع عاطفی و احساس نیست، بلکه درس ایثار، عدالت خواهی، مبارزه با فساد، استبداد و نظام فاسد بود. تنها راه پیروزی مسلمانان حفظ و حدت و یکپارچگی و هوشیاری در برابر توطئه های بیگانگان می باشد.

آیت الله محسنی رئیس شورای علمای شیعه افغانستان:

 عاشورا یک حادثه نیست بلکه یک مکتب است.

استاد عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی:

 واقعه عاشورا یک حادثه عظیم تاریخی در جهان اسلام هست که توسط امام حسین(رض) و یاران پاک‌طینتش برای اصلاح امت اسلامی به وقوع پیوست و یکی از ضروریات ایمان، محبت پیامبر اسلام و اهل بیت آن حضرت می‌باشد.

آیت الله سید محسن حجت:

 منزلت اهلبیت به اندازه منزلت قرآن است، همان طوری که قرآن را« لا يَمَسُّهُ إِلا الْمُطَهَّرُونَ» اهلبیت را هم مقامش را درک نمی کند؛ «مطهرون» ما باید مطهر بشویم تا بفهمیم پیام قرآن و اهلبیت را و آنان که مطهر بودند وزحمت کشیدند و تعالی وترقی معنوی داشتند، اهلبیت را درک کردند. درک اهلبیت(ع) ربط به سنی بودن وشیعه بودن ندارد. مهم اینکه باطن ما با اهلبیت باشد و آن اینست که ما خط اهلبیت(ع) را بشناسیم، مهم این است که ما از اهل بیت(ع) جدا نشویم آنها طالب ما هستند به شرط آنکه ماهم زمینۀ این قضیه را فراهم کنیم.

شیخ الحدیث فضل احمد شینواری:

«انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی» محبت اهل بیت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) از شاخص های مهم یک مسلمان به شمار می رود؛ ایشان صحبت های خود را در محوریت این حدیث و حادثه کربلا ادامه داد و گفت: تجلیل از قیام بزرگ و تاریخ ساز کربلا و سالروز شهادت نواده پیامبر که آن حضرت(ص) در باره اش فرمود: «حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسينا» باعث بیداری امت اسلامی می گردد.

استاد محمد کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری:

 جای افتخار است اینکه بار دیگر علمای جید، دلسوز و آگاه به مسائل روز دراین مجلس گردهم آمده و جهت تحکیم اخوت اسلامی میان برادران و خواهران هم کیش و مسلمان این مرز وبوم و اهداف بزرگ امام حسین(ع) این چراغ هدایت و کشتی نجات مسلمین بحث و صحبت مینمایند.

محمد يونس قانوني رئیس مجلس نمایندگان:

دهه ي محرم كه مصادف با حماسه كربلاي حضرت حسين(رض) است بخش بزرگي از تاريخ اسلامي را تشكيل مي دهد و فاجعه ي المناك كربلا يكي از بزرگ ترين، مهم ترين و تاثير گذارترين حوادث در بستر تاريخ اسلام به شمار مي رود و حراست از سنت پيامبر(ص)، جوهر قيام امام حسين(رض) را تشكيل مي دهد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمدهادی «هادی» رئیس کمیسیون برگزار ی مراسم عاشورا:

درآغازین روزهای محرم الحرام قرار داریم این محفل شریف از سوی شورای اخوت اسلامی بر گزار گردیده است تا در راستای سر فصل های که دراین روز بزرگ بخوانش گرفته می شود دستورالعمل جامعۀ اسلامی مان باشد وسنی وشیعه درکنار هم از امام حسین(ع) وسالروز شهادت آن حضرت عزاداري می کنند وعاشورا را زنده نگه می دارند.

ملا تاج محمد مجاهد مؤسس بنیاد علماء، نماینده مردم کابل در پارلمان و معاون اول شورای اخوت اسلامی:

 بر ماست امروز تاقسم که دوستان فرمودند آن خط حسینی، آن حسینیت را در راه معقولش تعقیب بکنیم و برویم در مقابل زمامداران بیدین ویا زمامداران دین دار که انسان ها را به سوی ذلت، بسوی بی دینی، بسوی سبک شدن و رسوا شدن دعوت می کنند، واقعاًً انسانهای که با خدا عهد بسته که بنده هستند و بنده گی میکنند ازین حرکت تنبیه شوند و استفاده ی بکنند حیات همان عقیده و جهاد است، اگر انسان عقیده نداشته باشد ودر آن راه تلاش نکند موقفش پائین میاید به حد حیوانات میرسد

حجت الاسلام والمسلمین استاد محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستانو عضو پارلمان کشور:

 مجلس با عظمت امروز که از طرف شورای اخوت اسلامی به مناسبت تجلیل از عاشورای حسینی بر گزار شده است ابتکار خدا پسندانه ایست که از طرف بزرگان و علمای ما پی ریزی شده است و انشاالله که می تواند برای شناخت امام حسین(ع) و شناخت آل رسول(ص) و قدر دانی از آنها جامعه مارا منسجم نموده و راه روشن رابرای جامعه ما ترسیم می کند.

ستر جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی:

تا جهان است حادثه غم انگیز عاشورا زخم سینه ها را باز کرده وجام دیده ها را از اشک لبریز می کند و هر روز به کاروان شهدای حسینی افزوده می شود.

مولوی حبیب الله حسام وعضو شورای اخوت اسلامی:

پیام خون سرخ حضرت امام حسین(رض) برای قبول نکردن نظام ظلم وستم واستبداد با آوردن نظام عدل الهی در روی زمین برای بشریت را دارد .

بنا بر اين عاشورا منحصر به یک مذهب، قوم، نژاد و جغرافیا نیست و قیام امام حسین(ع) در تداوم وتحقق خط ورسالت پیامبر بزرگ اسلام(ص) است؛ ماه محرم، فصل شکفتن لاله هاي مقاومت خونين اسلام است؛ همان گونه که سرآغاز زوال حاکميت هاي فاسد نيز می باشد؛ بدین جهت ماه محرم در بسیار از کشورهای اسلامی بالخصوص در افغانستان فرصتی مناسبی هست که همه ساله سخنرانان در مساجد و حسینیه ها بر وحدت مذاهب شیعه و سنی و وحدت ملی تاکید می کنند؛ محرم و عاشورا در فرهنگ اسلامي يک تاريخ زنده، يک انقلاب خونين، يک مظلوميت آشکار و يک مجموعه‌ي از حماسه هاي بي نظير است.

محرم ماهی که خون خدا بر زمين ريخت و بهترين بندگان خدا در دست بدترين موجودات زميني به شهادت رسيدند.

حجت الاسلام والمسلمین سید جعفرعادلی«حسینی» منشی شورای اخوت اسلامی و عضو شورای علمای شیعه:

محبت و دوستی امام حسین(ع) محور همبستگی و یکپارچگی امت اسلامی بوده، گرامی‌داشت و تجلیل از سالروز شهادت نواسه پیامبر رحمت للعالمین حضرت اباعبدالله الحسین(ع) روز عاشورا در کشور اسلامی افغانستان به عنوان رمز و تجلی وحدت و اخوّت مسلمانان به شمار رفته وعاشورا مدرسه عشق، ایثار و جانفشانی در راه حفظ دین و ادای تکلیف دینی، وکربلا کعبه آمال عشق ومجمع اسوه‌های کمال برای اقشار مختلف جامعه اسلامی است.

امید است جامعه ما، در عاشورای حسینی درسهایی را از نهضت ماندگار وعالی امام حسین(ع) گرفته و دستورات آن بزرگوار را سرمشق و سرلوحه زندگانی خویش قرار دهند.

تهیه کننده:

سید عباس حسینی مدیر مسئول نشریه عصر انتظار

مطالب مشابه