مجلس يادبود از عاشورا

 

  شایان ذکر است که از دیر زمانی  روز عاشورا در افغانستان تعطیل رسمی است و مردم عموماً روز عاشورا را روزه می گیرند واز خوردن هر نوع غذا  و یا انجام عملی که حاکی از خوشحالی و سرور باشد خود داری می کنند. رادیو و تلویزیون های دولتی وخصوصی در دهه‌ی محرم،  مخصوصاً روزهای نهم ودهم محرم  برنامه ویژه عزاداری، سخنرانی، وبحث و گفتمان را پخش می کنند.

در روز عاشورا رئیس جمهور و اعضای کابینه‌اش در جلسات سوگواری شرکت نموده  وهرکدام بطور جداگانه در مساجد وتکایا حضور یافته، بیانیه و صحبت های شان را پیرامون نهضت عاشورا ارائه می دارند.

بدین مناسبت دیپلوم انجنیر روح الله امان شهردار کابل، غرزی  خواخوگی رئیس عمومی خدمات شهری شهرداری و سید جعفرعادلی«حسینی» رئیس نشرات شهرداری نیز در مجالس یادبود از سیدالشهداء حسین ابن علی(ع) شرکت نمودند  وهرکدام راجع به این موضوع سخرانی داشتند، شهردار کابل که در مراسم تکیه خانه‌ی عمومی چنداول شرکت نموده بود  نیز در قسمتی از بیانه ای خویش راجع به شهادت امام حسین(ع) صحبت نمود و از امام حسین(ع) بعنوان  مظهر عزت و مردانگی  یاد کرد.

به روز جمعه هفتم محرم الحرام مصادف با ششم دلو  به مناسبت فرا رسیدن شهادت حضرت امام حسین(ع) محفل با شکوهی در حسینیه‌ی خاتم الانبیاء (ص) مربوط حوزه ای علمیه حضرت آیت الله فاضل (ره) برگزار گردیده بود که در این مجلس علاوه بر شخصیت های سیاسی، فرهنگی و خیراندیش ، محترم بیات رئیس بنیاد بیات و آقای مایکل رئیس دفتر اتحادیه اروپا در کابل حضور داشتند .  محترم  غرزی خواخو گی ، استادحاج محمد محقق و حجت الاسلام حاج سید حسن فاضل زاده سخنرانی نمودند. وی نیز در قسمتی از صحبت های  خود از رشادت های امام حسین(ع) یاد نمودند و گفتند که: «امام حسین(رض) تنها متعلق به شیعیان نبوده بلکه امام حسین(رض) متعلق به تمام مسلمین جهان بلکه به همه‌ی آزادی خواهان است.»

وی به باشکوه بودن محرم و عاشورا اشاره نموده و گفت: «که امسال محافل و مجالس عزاداری با شکوه تمام برگزار شده است که در حلول پنج سال گذشته بی سابقه بود واین را می توان مرهون سیاست دولت فعلی دانست.»

همچنین محترم سید جعفر عادلی «حسینی» رئیس نشرات شهرداری کابل، شب و روز عاشورا به دعوت عزادران حسینی در تکیه خانه‌ی دوازده امام و مسجد جامع فراشان دره‌ی زرگر پغمان شرکت نموده که در مجالس یاد شده حجج اسلام سید امیرحسین اکبری،  شیخ حسنی و سید داود شهیدی  و جنرال سید حسین حسینی سخنرانی نمودند.

محترم رئیس نشران شهرداری کابل پیرامون پیشینه‌ی تاریخی محرم و عاشورا، علل و انگیزه‌ی قیام امام حسین(ع) سیر تاریخی عزاداری سخنرانی نمودند. وی در یکی از سخنرانی هایش خطاب به جوانان راجع به تهاجم فرهنگی گفت: «فرهگ اسلامی، غنی ترین فرهنگ در عالم هستی است.، متأسفانه امروز برای از بین بردن اصالت، فرهنگ و سنن ملی ما و جایگزین کردن فرهنگ بیگانه، دشمن از شیوه ها و ابزار و امکانات متعدد و متنوع، برای سست کردن باور ها، دگرگونی ارزشها و انحراف اندیشه ها تلاش می کنند. که در این روز مهم و سرنوشت ساز به جوانان عزیز میگویم:  که پیام عاشورا برای شما جوانان این است که با حفظ ارزشهای دینی و اخلاقی تلاش نمائید تا با بهترین راه برخورد منطقی و اصولی  با فرهنگ مهاجم بیگانه داشته باشند و به پدیده‌ی فرهنگ اسلامی و خودی ارزش و اهمیت دهید.»

گردهمائی بزرگ عاشورا در میان هزاران سنی و شیعه

قبل از ظهر یکشنبه،  روز تاسوعای حسینی مجلس با شکوهی به مناسبت  تجلیل از قیام  سبط نبی اکرم حضرت امام حسین(ع)  ویاران فداکارش گردهمائی بزرگی با حضور عده‌ی از اعضای کابینه جمهوری اسلامی افغانستان و شخصیت های علمی، سیاسی  و مذهبی در مسجد جامع عیدگاه  به ابتکار  شورای اخوت اسلامی افغانستان برگزار گردید. این مراسم که تحت عنوان«گردهمائی بزرگ عاشورا» بر پا شده بود که از ساعت 9 آغاز و ساعت 12 ظهر خاتمه یافت.

مجلس مذکور با تلاوت آیات کلام نوربخش الهی آغاز و استاد محمد اکبری نماینده‌ی مردم بامیان در پارلمان و محترم مراد سرپرست و معین وزارت حج و اوقاف، پیرامون شخصیت امام حسین(ع) صحبت نموده و با ذکر سخنان پیامبر بزرگوار  اسلام(ص)  در مورد فضائل امام حسین (ع)   از مردم تقاضا نمود که این گفتار را سرمشق و سرلوحه‌ی زندگانی خویش قرار دهند.

پروفیسور استاد عبدالرب رسول سیاف نماینده‌ی مردم کابل در پارلمان، در بخشي از سخنان خود حدیثی را از رسول اکرم (ص) نقل نمود که خطاب به علی فرمود: «یاعلی! تو را دوست نمی دارد مگر مؤمنان و با تو دشمنی نمی کند مگر منافقان، همچنین حدیث دیگری را که حضرت رسول اکرم(ص) در باره‌ی علی، فاطمه، حسن و حسین صلوات الله علیهم فرموده بود نقل نمود که پیامبر اسلام(ص) فرمود: «انا حرب لمن حاربکم و سلم لمن سالمکم»، استاد سیاف در بخش از سخنان خود از ابتکار شورای اخوت اسلامی تقدیرنموده و اضافه نمود: چیزی که امروز مرا به هیجان آورده و احساسات را در من بر انگیخته این است که می بینم علمای شیعه و سنی برای بزرگداشت این واقعه‌ی تاریخی دور هم نشسته اند.

استاد محمدکریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری، بخشی از فرمایشات امام حسین(ع) را بررسی نموده و روایاتی در فضیلت آن بزرگوار از رسول گرامی اسلام(ص) نقل نمود.

  حضرت صبغت الله مجددی رئیس مشران جرگه گفت: ما محبت اهل بیت(ع) را جزء ایمان می دانیم، ایشان همچنان بخشي از اشعار فرزق را که در مدح امام چهارم، امام علی بن الحسین(ع) سروده بود قرائت نمودند. ایشان ضمن تشکر از سوی شورای اخوت اسلامی به خاطر برگزاری این مجلس بزرگ و بی سابقه گفتند: مردم عراق و سایر کشورهای اسلامی بايد از مردم افغانستان الگو و سرمشق بگيرند.

آیت الله محسنی رئیس شورای علماء شیعه و مؤسس حوزه‌ی علمیه ای خاتم النبيين(ص) ، اختلاف میان سنی و شیعه را از دسایس خائنانه ای دشمنان اسلام شمرده وگفت: همان طوری که امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) برای اهل تسنن محترم هستند، خلفای راشدین رضی الله عنهم برای مردم شیعه محترم می باشند. بدگمانی های به وجود آمده از توطئه های بیگانگان و دشمنان اسلام می باشد.

و استاد محمد محقق نماینده‌ی مردم کابل در پارلمان، راجع به فلسفه‌ي قیام و تاریخ زندگانی امام حسین(ع) صحبت نموده و از قیام امام حسین(ع) به عنوان یکی از حوادث مهم و سرنوشت ساز اسلام نام برد و از این ابتکار شورای اخوت اسلامی نیز قدردانی نمود و  محفل با دعای مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای ولایتی ولایت کابل پایان یافت.

خبرنگار پامير

منبع:

پامیر نشریه  شهر کابل – شماره 219  سه شنبه 12 دلو  1385Comments are closed.