نمایش نوار ابزار

همایش«امام خمینی(ره) و قلب مطمئن»

چهارشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۴

همایش امام خمینی(ره) و قلب مطمئن بتاریخ ۱۴ جوزا ۱۳۹۴ خورشیدی در مدرسه علمیه زینبیه(س) شهر کابل با حضور علما، طلاب و دانشجویان برگزار شد.
«آیت الله سید حسین ساجدی» شام پنج شنبه در این همایش گفت: تمام علما در عصر و زمان خود در صف اول قرار دارند و توانستند در طول تاریخ از عقاید مردم پاسداری کنند ،اما امام راحل در صدر علما و عارفان و سیاستمداران قرار گرفته است و کارنامه وی روشن و جاویدان است.

وی افزود: علما نه تنها در افغانستان و ایران در مقابل ظلم و استبداد مبارزه کردند بلکه در تمام جهان این مبارزه را ادامه داده اند.

آیت الله ساجدی نقش جوانان ایران را در قیام امام خمینی(ره) برجسته و ارزنده توصیف کرد و گفت: با همت تمام اقشار ملت ایران و رهبری سالم حضرت امام این انقلاب به پیروزی رسید..
این عالم برجسته کشور افزود: انقلاب امام راحل(ره) تاثیر بسزایی بر ذهن و افکار مردم افغانستان داشت و پس از آن، انقلاب مردم کشورمان هم شکل گرفت.

آیت الله ساجدی از تمام مردم افغانستان اعم از شیعه و سنی خواست تا به طور مداوم از علما و دانشمندان تجلیل کنند.

او افزود: کسانی که عالم و دانشمند هستند از سطح محکمی در دنیا بر خوردار هستند.
آیت الله ساجدی یادآور شد: علما و دانشمندان افغانستان در مقابل شوروی سابق ایستادند و از دین مبین اسلام پاسبانی کردند.
وی گفت: در قیام امام خمینی(ره) جوانان نقش ارزنده ی داشت تا این انقلاب به پیروزی رسید.
موسس مدرسه زینبیه افزود: انقلاب امام راحل(ره) توانست که بر روی ذهن و افکار مردم افغانستان تاثیر بسزایی بگذارد و بعد از آن، انقلاب مردم کشورمان هم شکل گرفت.
وی تاکید کرد: در زمان نور محمد ترکی امام خمینی(ره) از مردم افغانستان خواست که در برابر این پادشاه قیام کنند.

همچنین در این همایش حجت الاسلام سید جعفرعادلی«حسینی» رئیس دفترحضرت آیت الله ساجدی نیز صحبت نمودند که محتوای صحبت ایشان تحت عنوان«امام خمینی(ره) منادی وحدت و عزت مسلمین» حضور خوانندگان محترم ارائه می گردد:
امام خمینی(ره) منادی وحدت و عزت مسلمین

بی تردید، مردم افغانستان به خصوص آنانی که بیشتر با اندیشه‌های ملکوتی امام خمینی(ره) آشنایی دارند، وی را در جایگاهی فرا ملیتی می‌نگرند زیرا امام دغدغه تمامی ملت‌های مسلمان و مستضعف به خصوص مردم مظلوم افغانستان را داشت.

جای شکی نیست که امام خمینی(ره) با اندیشه دینی جهان وطنی، مبارزات خود را آغاز کرد و از لابلای نوشته ها وسخنانش نیز، می توان دریافت که آن بزرگمرد، همیشه به فکر نه تنها نجات فقط مسلمانان که در اندیشه رهایی همه بشریت از زیر یوغ ظلم و ستم استکبار بوده است، اما نسبت به مسلمانان، نظر ویژه تر و خاصی داشتند و چون می دانستند که مظلوم ترین و مشکل دارترین مردم روی دنیا، مسلمانان اند، احساس دین و مسولیت بیشتری نسبت به این قشر نموده، از این رو همواره فریاد دلسوزی و کمک به همه مسلمانان، بر آورده و هر چه در توان داشته اند سعی بر آن می نمودند تا به هر نحو ممکن به مسلمانان در هر گو شه ای از کره خاکی یاری رسانده شود.

امام خمینی(ره) زمانی قیام نمود که دو دیدگاه بسیار خطرناک در جوامع اسلامی ظهور کرده بود، یکی کمونیست و دیگری سکولاریزم که اسلام و مسلمانان جهان را تهدید می کرد و او با نهضت خویش ثابت کرد که مکتب اسلام، تنها راه سعادت انسان ها است، امام خمینی(ره) با تدبیر خردمندانه خود، در زمانی که دشمنان اسلام می خواستند دین را از سیاست جدا کنند، نشان داد که سیاست عین دیانت و دیانت عین سیاست است و از هم جداشدنی نیستند و جوهره سیاست امام خمینی(ره) با انبیاء و اولیای الهی عجین شده بود، امام خمینی(ره) یک سیاستمدار صادق و خداجو بود. هرچند امام خمینی(ره) تجلی منحصر به فرد مبارزه طلبی اسلام در قبال استیلای سیاسی واقتصادی و فرهنگی شرق و غرب بود؛ اما پیام او درمیان مسلمانان درهمه منطقه و جهان طنین افکند وشخصیت الهی و پیام‌‌‌‌‌های معنوی حضرت امام (ره) بسیاری از پیروان سایر ادیان و مذاهبی را به شدت تحت تأثیر خود قرار داد.

در تحلیل شخصیت امام خمینی(ره) با نگاهی عمیق به روح ملکوتی وافکار بلند و ویژگی‌‌‌‌‌های منحصر به فرد روحی ومعنوی ایشان در عصر حاضر و آثار و برکات فراوان حیات طیبه ایشان باید گفت: نام امام خمینی(ره)  به حق، با عزت نفس و شکوه شخصیت وثبات قدم وقاطعیت داشتن وانقلابی بودن واستوار ماندن مترادف است و در یک کلام؛  سلوک معنوی وافکار متعالی وتقید بی چون و چرای ایشان به دستور‌‌‌‌ات شرع  وتعالیم پیامبراسلام(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هر مسلمان منصفی را بر این باور استوار می‌سازد.

امام خمینی(ره) از لحاظ شخصیتی همانند بسیاری از دانشمندان دیگر جهان اسلام متعلق کشور و منطقه خاصی نیست، شخصیت علمی، عرفانی، فقهی، سیاسی و فلسفی امام خمینی(ره) مورد نیاز تمام مسلمانهای آزاد اندیش و آزادی خواه جهان می باشد.

تجلیل و بزرگداشت از بیست و ششمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره)  از سوی حوزه علمیه زینبیه(س)  به زیر نظر حضرت آیت الله سید حسین ساجدی از اساتید برجسته حوزه علمیه، حافظ و مفسر قرآن کریم که سالیان متمادی خدمات فراوانى براى اهل علم، طلاب مومنین در افغانستان، حوزه علمیه مشهد و امریکا نموده و اخیرا جهت اجرای برنامه های مهم تر و سامان دهی مدرسه علمیه زینبیه(س) به کابل تشریف آورده، در مدت حضور این شخصیت علمی کشور، در ادامه دیگر برنامه های دینی همزمان با تجلیل و بزرگداشت از بیست و ششمین سالگرد ارتحال آن رهبر فرزانه، مجموعه حاضر تحت عنوان«امام خمینی(ره) منادی وحدت و عزت مسلمین» یاد و خاطره ای آن فقیه فرزانه و  بیدار گر  را گرامی می داریم.

قابل یاد آوری اینکه داکتر عصمت محمد هاشم اللهی در رابطه با شخصیت سیاسی امام خمینی(ره) و تاثیر آن در مناسبات بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

گزارش از : سید عباس حسینی