نمایش نوار ابزار

پنجمین سمینار بررسی اندیشه های امام خمینی(ره) در کابل برگزار شد

دوشنبه 22 جوزا 1391

 به مناسبت گراميداشت بیست سومین سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) پنجمين سمينار بررسي انديشه هاي آن امام از سوي بنياد فرهنگي، تبليغي پيامبر اعظم(ص) روز چهار شنبه در هوتل انترکانتینتال شهر کابل برگزار شد و صدها تن از عاشقان و پیروان آن امام راحل شركت كرده و یاد و خاطره ایشان را گرامی داشتند.

سخنرانان این سمینار طی سخنانی ضمن تشریح ویژگی های شخصیتی امام خمینی(ره)، شخصیت او را  همانند انقلابش بی نظیر خواند و اظهار داشتند که او توانست موجی را در جهان ایجاد نماید که امروزه نیز پس از گذشت سی سال همچنان تاثیر گذار می  باشد.

حجت الاسلام و المسلمين حاج سید هادي«هادي» رئيس بنياد فرهنگي، تبليغي پيامبر اعظم(ص) در این مراسم ضمن ياد آوري جايگاه و شخصيت والاي حضرت امام راحل گفت: برگزاري محافل ياد بود امام خميني(ره) و تجلیل از مراجع دینی مان را وظیفه شرعی و توهین به امام خمینی(ره) و سایر مراجع دینی را توهین به مذهب خود می دانیم.

وی خاطرنشان ساخت: حضرت امام خميني(ره) فردی بود كه از جهاد مردم افغانستان حمايت و با سخنان انديشمند خويش روحیه مجاهدين افغانستان را براي مبارزه عليه ابرقدرت جهان (شوروي سابق) تقويت بخشيد.

سیدجعفر عادلی حسینی گرداننده این محفل گفت که به این سمینار بیش از بیست مقاله تحقیقی راجع به ابعاد شخصیتی و اندیشه های امام خمینی از محققین رسیده است. در این سمینار که با حضور صدها نفر از اقشار مختلف مردم کابل دایر شده بود چکیده سه مقاله برتر توسط سید آقاحسین موسوی نژاد، حجت الاسلام شیخ رحمت الله ضیایی با موضوع شخصیت و اندیشه عرفانی امام خمینی، حجت الاسلام موحد بلخی با موضوع امام خمینی و نفی ملی گرایی قرائت گردید. آقای موحدبلخی با برشماری شش تلقی مختلف از وطن، و تفکر امام خمینی را در این زمینه تبیین کرد. وی گفت: امام خمینی مشکل دنیای اسلام را دولتهای اسلامی می دانست که باید این مشکل حل شود و آنانکه بین مسلمین با طرح مسائل ملیتی و … تفرقه می اندازند آنها لشکر شیطان و مخالفین قرآن کریم هستند. همچنین حجت الاسلام آقای ضیایی انقلاب اسلامی را انقلاب اندیشه ها دانست و گفت: انقلاب اسلامی در میان مسلمانان خودباوری ایجاد کرد. وی گفت امام خمینی انسان کامل بود از جمله ویژگی های عرفان امام پیوند شریعت و پیوند حقیقت است. امام شریعت و طریقت و حقیقت را باهم داشتند. وی افزود امام عرفان حماسی را به جهان عرضه نمود، تمام عرفا در طول تاریخ گوشه نشین بودند کاری به مبارزه و استکبار نداشتند اما امام آمد و عرفان را با حماسه همراه کرد. وی در پایان گفت: جهان اسلام شدیداً شناخت عرفان امام خمینی و اندیشه های اوست. الان عرفانهای کاذبی در جهان به وجود آمده و ما نیاز داریم عرفان اسلامی و عرفان امام خمینی را بشناسیم.

اين درحاليست كه مولوی عنايت الله بليغ مشاور رئيس جمهور و خطيب مسجد جامع پل خشتي نیز با تجلیل از شخصیت والای امام خمینی، مردم افغانستان را ملتی بزرگ و قهرمان دانست که توانسته است شرق و غرب را به زانو دربیاورد و اکنون خود محتاج کمکهای خارجی شده است. وی خطاب به همایگان افغانستان گفت که به جای سمپاشی ها به فکر وحدت دنیای اسلام باشند و ما بايد در مقابل دسيسه هاي دشمنان اسلام با عث ايجاد اختلاف در بين مسلمانان مي شود از قرآن پيروي كرده با آگاهي كامل در مقابل طراحان اصلي آن مبارزه كنيم.

وي سپس به امضای پیمان استراتژکی میان امریکا و افغانستان اشاره کرد و گفت: اگر كشور هاي اسلامي و همسايه هاي افغانستان مي خواهند پيمان هاي استرات‍‍ژيك با كشور غربي در كشور ما به امضا نرسد باید براي وحدت و يكپارچگي مردم افغانستان تلاش نمايند.

در همين حال صدیق افغان رئیس مرکز ریاضی فلسفی جهان گفت: امام خميني(ره) مربوط به يك كشور و يك قوم خاص نيست، بلكه ايشان متعلق به تمام جهان اسلام است که بايد از اين شخصيت انديشمند جهان اسلام ياد بود به عمل آيد.

وي افزود: امام با قيام ارزنده و انديشمندانه خويش لذت را در مقابل عزت فروخت و همين كار وي باعث شد كه راه و نام وي در جهان تا ابد با سعادت و سربلندي باقي بماند.

به باور آقاي افغان، ملت افغانستان و ايران مانند دو برادرند، ميراث مشترك آنان قرآن و سنت، دشمن مشترك شان يهود و نصارا مي باشد.

او گفت: همانطور که ملت ايران در مقابل ظلم استكبار مبارزه كرده و ابر قدرت جهان يعني امريكا را شكست داد، مردم افغانستان نيز بعد از چهارده سال ابر قدرت ديگری به نام شوروي سابق را شكست داد.

افغان امام خمینی را شخصیتی بزرگ و جاودانه دانست و به انتقاد از برنامه های مخرب غرب در افغانستان پرداخت. وی مردم افغانستان را به شیر تشبیه نمود که توانسته قدرتهای شرق و غرب را به زانو در آورد و سپس با ابراز تاسف گفت که اکنون افغانستان تحت سیطره بیگانه ها است. و سپس با لحنی احساسی گفت که اکنون متاسفانه خرها امنیت شیرها را گرفته است.

همچنین استاد قربانعلی عرفانی نماینده پارلمان، با ذکر خاطراتی از امام خمینی، وی را شخصیتی بی نظیر در قرن معاصر دانست و نگاه امام خمینی را نگاهی الهی به قضایا برشمرد. وی گفت امام خمینی هرگز حاضر نشد در زمان زندگی در عراق زیر بار فشار رژیم وقت عراق برود و فعالیت سیاسی خود را رها کند و بر همین اساس عراق را به سمت فرانسه ترک کرد.

هاشمی لولنجی مشاور رئیس جمهور گفت:  گروه هايی هستند كه با استفاده از آزادي بيان، حقوق بشر و دموكراسي مردم ما را تحريك كرده و با برگزاري تظاهرات مي خواهند نفاق را در كشور دامن زده و قصد دارند مانع برگزاري محافلي ياد بود از شخصيت ديني جهان اسلام شوند. آنان كه دست به چنين اعمال مي زنند، بدانند كه اين كار آنان توهين به يك مذهب بود و مردم ما با پيروي از قرآن در مقابل اين توطئه هاي آنان ايستادگي می کند.

حجت الااسلام والمسلین سید رحمت مرتضوي رئیس نمایندگی مجمع اهل بیت(ع) در کابل گفت: امام كسي بود كه نه تنها در بين مسلمانان جهان قدر داشت، بلكه براي جامعه‌ي بشريت هم شخص محترم و قابل اطمينانی بود.

به باور مرتضوی، امام راحل نه تنها مسلمانان را، بلكه تمام جامعه انسان ها را به آزادمنشي، سربلندي، اتحاد و همبستگي تشويق مي كرد. وي با اخلاق و منش خوب خود هيچگاه منسوبين شاه را به الفاظ بد و ركيك ياد نكرد و هميشه آنها را به آزادي و عزت نفس دعوت مي كرد.

وي تصريح كرد: دو واژه ای كه عزت و ذلت را به بار مي آورد يكي همبستگي و ديگري وابستگي است، همبستگي در بين جوامع اسلامي و غير اسلامي كار شايسته و عزت است، اما وابستگي ذلت را به بار مي آورد چنانكه كشور هاي وابسته به كشور هاي ديگر بايد ذلت را قبول نمايند و مانند غلام حلقه به گوش و دست به فرمان باشند.

رئیس نمایندگی مجمع اهل بیت(ع) درکابل تأکید نمود: ما بايد تلاش نمايیم كشور خويش را از وابستگي ها به كشورهاي ديگری همچون امريكا و انگليس نجات دهيم تا يك كشور مستقل و بي نياز داشته باشيم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها
 • Yones Haidari 23 جوزا 1391 21:10

  هذا من فضل شیطان!!!
  عجب امامی که پیسه می دهد تا فضا را نجس کند، خمینی نجس به دنیا آمد و نجس از دنیا رفت، نباید اجازه داد که جاسوس هایش برای این نجس مراسم بگیرد.

 • Adeli110 23 جوزا 1391 21:11

  اگرازخداهراسی نداری وخداوپيامبرش رابازيچه قرارداده ای از مردم دست کم شرم کن اگرهم هيچ شرم وحيائی نداری بدان که عوعوسگ جلوکاروان راگرفته نميتواند.
  کی شود دریا ز پوز سگ نجس
  کی شود خورشید از پف منطمس
  هرکه بر شمع خدا آرد پف او
  کی بسوزد شمع، سوزد ریش او
  سید جعفر عادلی حسینی

 • Yones Haidari 23 جوزا 1391 21:14

  ملا خمینی در کتابش بنام “تحریر الوسیله” ج 3 چاپ 1368 شمسی – ص 431 می فرمایند: “لایجوز وطء الزوجه قبل اکمال تسع سنین، دواما کان النکاح او منقطعا. و اما سائر الاستمتاعات کاللمس بشهوه و الضم و النقید فلا بأس بها حتی فی الرضیعه و لو وطأها قبل التسع و لم یفضها لم یترتب علیه شی غیر الاثم علی الاقوی، و ان افضاها بان جعل مسلکی البول و الحیض واحدا او مسلکی الحیض و الغائط واحده حرم علیه وطؤ ها ابدا لکن علی الاحوط فی الصورت الثانیه و علی ای حال لم تخرج عن زوجیته علی الاقوی.”
  ترجمه: مقاربت با زوجه صغیره قبل از اکمال 9 سالگی او جایز نیست، چه عقد دائمی باشد چه انقطاعی، اما سایر استمتاعات مثل لمس کردن از روی شهوت، در بغل فشردن، و ران مالی کردن (یعنی در میان ران های صغیره اطفاشهوت کردن!) اشکالی ندارد، حتا اگر دخترک شیر خواره هم باشد. و اگر شوهر قبل از اکمال 9 سالگی زوجه با او مقاربت کند، اگر افضاء نشد، چیزی بر او نیست، غیر از گناه بنا بر اقوی اما اگر زوجه افضاء شد، یعنی مجرای بول و حیض او یکی شد و یا مجرای حیض و غایط او یکی شد، مقاربت بعد از آن با چنین زوجه ای حرام موءبد خواهد بود، لکن بنا بر احوط در صورت دوم (یعنی یکی شدن مخرج حیض و غایط) و به هر حال آن صغیره از قید زوجیت او خارج نخواهد شد بنا بر اقوی.

 • Adeli110 23 جوزا 1391 21:27

  الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُم مِّن بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَيَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُواْ اللّهَ فَنَسِيَهُمْ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ هُمُ الْفَاسِقُونَ(توبه/67) مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ نَاراً فَلَمَّا أَضَاءتْ مَا حَوْلَهُ ذَهَبَ اللّهُ بِنُورِهِمْ وَتَرَكَهُمْ فِي ظُلُمَاتٍ لاَّ يُبْصِرُونَ * صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لاَ يَرْجِعُونَ (بقره/17 و 18)
  سید جعفر عادلی حسینی

 • Yones Haidari 23 جوزا 1391 21:29

  دقیقن مصداق این ایات خود خمینی نجس است – دروغهایش نشان از همان منافقت هایش بود.

 • Sayed Arif Masom Zada 23 جوزا 1391 21:31

  خدالعنت کند تورا ای یزیدی که خودرا حیدری نام نهادی نام حیدر بشرمانه تورا. تو باید خودت را چگیززاده می گفتی، تو اصلا مسلمان نیستی که به علمای دین مخصوصا مرجع دینی همانند امام خمینی(ره) اینگونه اهانت می کنی.

 • محمدنصير كريمي 23 جوزا 1391 21:32

  خدا همه جاهلان را هدایت کند…من این حیدری را می شناسم و نیک می دانم که قابل آدم شدن نیست، مناظره با او کارساز نیست.

 • ذوالفقار علی 23 جوزا 1391 21:40

  باید گفت که این آقای حیدری هم از جاسوسان ایران است یا قبلا بوده است و از آن شیخکانی که موذیانه از لب سفره همین اربابان ایرانی اش نوشتن و خواندن یاد گرفته و حال بر علیه اربابانش و به نفع پلۀ ترازوی غربی ها موضع گیری می کند. اگر امار گیری در…ادامه … من شر ط می بندم که اگر ایران بار دیگر قدرت بگیرد و غرب از افغانستان براید باز همین حیدری کاشف جاسوسان ایرانی خود از همه پیش تر بوت ایرانی ها را می لیسد و در یکی از حوزه های علمیه به همان شغل موزه پاکی سابق ش می پردازد برای ایرانی ها

 • Yones Haidari 23 جوزا 1391 21:41

  ما گفتیم که شما وجدان تان قبول می کنید تا این فتوای امامتان در حق اطفالتان اعمال شود؟ پس نیتیجه می گیریم که او یک نجس منافق بیشتر نبود… راستی وجدان انسانی قبول می کند که یک نر خر با طفل چنین عملی را انجام دهد- که خمینی کرده است و راه را برای جیره خوارانش هم باز کرده است و صدها از این مزخرفات دارد که باعث شرم هر مسلمان است بیانش. ننگ و نفرین بر این نجس باد. دقیقن تحریر الوسیله کتابی است برای حجال و احمقها.

 • Ahmad Reza Danesh 23 جوزا 1391 21:41

  خاك بر شما منافق ها. پس رهبران كثيفت را بده بخوانند… مثل مزاري هيف نام خميني كه بزبان شما شغال ها مي افتد

 • Yones Haidari 23 جوزا 1391 21:44

  مزاری افتخارش این بود که برای هزاره کار می کرد- شاید برای خیلی غیر هزاره ها کار خوبی نکرده باشد- اما از اسلام هزینه نکرد – اما این نجس ابروی اسلام را برد… شهید مزاری انقدر مرد بود که در غرب کابل مردانه در حضور مردم سخنرانی کرد و گفت ما روزگاری انچنان فکر می کردیم ولی بعد برایمان اثبات شد که ما اشتباه می کردیم. و حالا ما برای افغانستان فکر می کنیم و باید در افغانستان حقوق همه اقوام رعایت شود. امروز بسیار علمای واقعی کشورمانند استاد سرور جوادی، حاج کاظم یزدانی، علیزاده مالستانی و سناتور شجاع آقای بلاغی با پیروی از بابه مزاری حرف شان این است که ایران نباید بیش از این جنایت کند وبه مردم افغانستان خیانت نماید و با سرا زیرنمودن پولهای انگفت فضا را نجس نماید و بجای تجلیل از خمینی نجس و قاتل صدها مسلمان به مردم ما اجازه دهد که از شخصیت های خود افغانستان تجلیل به عمل آورد و برای آنها مراسم گرفته شود.

 • Shorah Sulh Sadat 23 جوزا 1391 21:47

  اهانت بساحت یک شخصیت اسلام ظلم است دین اسلام اهانت به مسلمان را منع نموده الله تعالی در سوره حجرات آیه 11 فرموده است : ولا تلمزوا انفسکم ولا تنابزو بالالقاب) ترجمه : خودرا توهین نکنید ودیگران را اهانت وبه القاب زشت یاد نکنید .

 • Yones Haidari 23 جوزا 1391 21:54

  مسئله این است که ما خمینی را مسلمان نمی دانیم. و جیره خورانش مثل هادی هم تبلیغ مسیحیت می کنند…

 • Abdulla Fasihizada 23 جوزا 1391 21:56

  دورود بر خمینی ویارانش نفرین بردوشمنانش . خمینی رهبر میلیونها شیعه است بادشنام دادن چند منافیق از محبوبیش در دیل مسلمانان هیج کمو کاست نخواهد شد.

 • Adeli110 23 جوزا 1391 21:59

  ملت مسلمان افغانستان از سالهای قبل از تجاوز روسها به افغانستان نهايت عشق و احترام‌ به شخصيت حضرت امام خمینی(ره) داشته و به عنوان مرجع تقلید از او پیروی می نمودند، استاد عبدالعلی مزاری بارها در سخنرانی و مصاحبه هایش وفادار ترین انسان به آرمان نهضت اسلامی و با افتخار وعشق به نهضت اسلامی امام خمینی(ره) چون سرباز فداکاریاد می نمود. او در سال ۱۳۵۱ به عشق دیدار امام به عراق رفت و با کتاب حکومت اسلامی و بیانات امام از مرزعراق به ایران آمده بود که بعداً در قم دستگیر شد. به گفته آقای شیخ حسین نوری شولگره ای، یکی از یاران قدیمی مزاری و امام جمعه فعلی قندهار، کسی به او گفت که بعضی ها شما را جاسوس ایران می دانند، او در پاسخ گفت: این ارادت و اخلاص ما نسبت به امام خمینی(ره) اگر جاسوسی گفته شود، من به آن افتخار می کنم.
  البته این اخلاص و ارادت تنها از سوی اهل تشیع نبوده که رهبران احزاب اسلامی اهل سنت نیز چنین بودند که از میان رهبران احزاب جهادی توجه شما را اظهارات دو تن از رهبران مطرح احزاب اهل سنت جلب می کنم:
  گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان: «… ملت ایران در رهبری و قیادت قاطع امام، توانست انقلاب خود را به پیروزی برساند، ما خدای رحمان را سپاسگذاریم تا به ملت مؤمن ایران قیادت قاطع عنایت کرد. ما از مواضعی که انقلاب ایران در خط امام اتخاذ کرده دفاع کرده‌ایم و دفاع خواهیم کرد. ما معتقدیم که خط امام، خط اصیل اسلامی است و ما از این خط دفاع می‌کنیم. ما انقلاب اسلامی ایران را مال ملت ایران نمی‌دانیم و به ملت ایران هم این حق را نمی‌دهیم که این انقلاب را در محدودة ایران منحصر بسازد. انقلاب اسلامی ایران متعلق به همة مسلمین است.»
  استاد برهان الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان: «وفات سید روح الله امام خمینی(ره) بزرگمرد تاریخ معاصر جهان اسلام، ضایعه‌ای است جبران ناپذیر و حادثه‌ای است دردناک که مسلمانان متعهد را در نقاط مختلف جهان سخت تکان داد. چه، شخصیت‌های بزرگ مذهبی و سیاسی در جهان اسلام در حدود مرزهای جغرافیایی کشور و زادگاه خویش محدود باقی نمی‌مانند. آن‌ها مربوط به کل جهان اسلام‌اند. امام خمینی(ره) کاپیتالیزم و کمونیزم، هر دو را مردود خواند و راه نجات بشریت را تنها در پیروی از تعالیم والای اسلام می‌دانست. او در برابر مستکبران شرق و غرب، قوی و مقاوم بایستاد و با هرنوع فساد و توطئه پنجه نرم کرد، آزاد و سربلند زیست و با روح آرام و مطمئن قضاء الهی را لبیک گفت.»
  نه تنها مردم مسلمان و رهبران احزاب اسلامی افغانستان از امام خميني(ره) تمجیده نموده بلکه احزاب چپی نیز از آرمان اماما خمینی(ره) تقدیر بعمل آورده و طرفداران خميني كبير چندين برابر هستند. سال 1367 داكتر نجيب‌الله براي محبوبيت پيدا كردن در بين مردم افغانستان، با حضور به سفارت جمهوري اسلامي ايران در كابل، دفتر يادبود را امضا مي‌كند. و در پيامي نوشت: حضرت امام خميني(ره)، رهبر عقيدتي و سياسي مردم ايران و شخصيت بزرگ روحاني، مورد احترام بي‌پايان مردم مستضعف ايران قرار داشتند.
  به فرموده قرآن کریم: یُرِیدُون لِیطفئوُا نُورَ اللهِ بِاَفواهِهِم وَ یابَی اللهُ اِلّا اَن یُتِمُّ نُوِره وَ لَوکَرِهَ الکافِرُونَ ….
  سید جعفر عادلی حسینی

 • ذوالفقار علی 23 جوزا 1391 22:00

  خجالت بکش جاسوسان پاکستان خو با افتخار از خان عبدالغفار خان تجلیل کردند هیچ کسی هم جرات اعتراض ندارد و تو از بادارات خمینی استوانۀ نجاست ساختی کمی هم به فکر آینده باش باز هم در زیر بیرق جاسوسی انها خواهی رفت. جاسوس!!

 • Sayed Ali Naqi Masoumi 23 جوزا 1391 22:09

  احتمالات زيادي در رابطه با آقاي حيدري و اين نوع رفتار ايشان وجود دارد كه بنده در اينجا به يكي از اين احتمالات اشاره ميكنم: به گمانم كه عقد پدر و مادر آقاي حيدري و نيز عقد خود ايشان با همسرشان و نيز عقد همشيره هايشان با دامادهايشان بر اساس كدام فقه ديگري خوانده شده و يا اصلا عقدي در كار نبوده و به همان ضرب المثل عمل كرده اند كه ميگويد:‹‹ من راضي تو راضي كون لق قاضي’›› و صرف به خاطر رضايت طرفيني مادرشان با پدرشان و خودشان با همسرشان و خواهرهايشان با دامادهايشان همبستر شده اند كه در اين صورت البته محصولي بهتر از اين حيدري توليد نخواهد شد به عبارتي شايد ايشان اصلا اعتقادي به مذاهب و دين اسلام ندارند كه احكام شرعي را به سخره ميگيرند!!

 • Sayed Ali Naqi Masoumi 23 جوزا 1391 22:23

  لذا دوستان عزيز در اين صورت خون خود را كثيف نسازند و به قول دوست مان به عوعو يك سگ كه باز هم احتمالا استخواني از استخوانهايي كه اربابانشان به ايشان داده اند در گلويش گير كرده و يا كدام اتفاق ناگواري ديگري برايش پيش آمده!!! وقعي نگذارند. بگذاريد كمي عقده هاي دروني اش را خالي كند ترسم ا ز ان است كه بترقد و چند متر مربع را نجس كند!!

 • Adeli110 23 جوزا 1391 22:30

  قبل از یاد آوری بعضی تذکرات، به یکی از فرمایشات مولای متقیان حضرت امام علی(ع) اشاره می کنم، امیدوارم که کلام زیبای آن حضرت سرمشق زندگی برای ما و تمامی دوستان باشد که آن حضرت فرمود: «هرچیزی را زکاتی است و زکات عقل تحمل کردن نادان است.»
  در این بحث نداریم که بعضی لائیک ها و افراد بیگانه با ارزشهای دینی به مقدسات اهانت و دهن کجی می کنند، با کمال تأسف آنان که بی باکانه به مقدسات حتاکی می کنند و امروز به نان و نوایی رسیده و در بدنه حکومت و هراداره دیگری بعنوان تحصیل کرده ادعاهای دارند، همه به گونه ای مدیون و مرهون شخصیت ها و مراکز آموزشی حوزات علمیه قم، مشهد، تهران، شیراز و اصفهان هستند، آنها هرکدام از سفره امام صادق(ع) و شهریه امام زمان(عج) بهر بردند. خیلی ها از پشت کوهها که به کارهای شاقه گوسفند چرانی، کشاورزی و… مصروف بودند و بافرهنگ شهرنیشینی بیگانه، با آغاز جهاد زمینه هجرت برای شان فراهم گردیده و از برکت جهاد و مهاجرت خود و فرزندان شان تحصل و با فرهنگ شهر نیشینی آشنا گردیدند.
  کسانی را که حیدری بعنوان علمای واقعی کشور نامبرده اند، از میان آنان من با آقای بلاغی بیشتر آشنایی دارم و ایشان در حوزه علمیه امام صادق(ع) واقع سه راه احمدی شیراز نزد آیت الله ادیب لاری حفظه الله درس می خواند، آقای بلاغی بعنوان مداح و روضه خوان امام حسین(ع) همین مقدار که حرف زدن را بلد شده از برکت همان حوزه بوده والا ایشان با برادارنش جاروب فروشی و به شغل های شاقه رو آورده بود. حالا که آاقای بلاغی این گونه کژ روی می کند، برای اینکه این آدم از روز اول که پا به عرصه وجود گذاشته قدمها را کج مانده و تا هنوز با همان پاهای کجش در مسیرکج روان هست.
  خوب به یاد دارم من و ایشان در ایام تبلیغی به یکی از مناطق محروم، تبلیغ رفته بودیم، ایشان معنی و مفهوم بسیاری از اصلاحات دینی را نمی دانست، بعنوان مثال دردهه اول محرم بود، یک روز از من سوال کرد، فلانی تاسوعا و عاشورا معنایش چیست؟ گفتم آخر کلمه تاسوعا یعنی نهم و عاشورا همین دهه محرم که همیشه تکرار می کنیم، یا می گفت فضا در کجاست و دهها مورد دیگر و از برکت همان محیط امروز بعنون سناتور اظهار وجود نموده و علاوه اهانت وی به مراجع، می گوید چه لزوم دارد که ما از امام خمینی تجلیل بگیریم، باید از شخصیت های چون علامه اقبال لاهوری، اولا باید وی مشخص می کرد که همانند مولانا بلخی، سید جمال افغانی، آخوند خراسانی، حجت، واعظ، بلخی و… تجلیل گردد و ثانیا در ایران سمینار و کنفرانس های در رابطه با مولانا بلخی، سیدجمال، آخوند خراسانی، علامه بلخی، برهان الدین ربانی، احمدشاه مسعود، عبدالعلی مزاری … گرفته شده، خیلی ها از نام مزاری به مقام رسیدند، اما خانواده وی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دارد، با آنکه از نام او افراد مسلمان و لائیک با تحریک احساسات عده ای استفاده ها بردند، ازمسئولین احزاب سیاسی این جامعه گرفته تا تاجران هیچگونه توجه به بازماندگان مزاری ننموده اند.
  سید جعفر عادلی حسینی