نمایش نوار ابزار

کتاب «شهرداري كابل در چنبره مافيا» منتشر شد

پنجشنبه ۲۲ میزان ۱۳۸۹

  سيدجعفر عادلي«حسيني» نويسنده اين كتاب در دوره رياست خود در شهرداري كابل توانسته است ابتكارات خوب و قوي به جاي گذارد .

كتاب«شهرداري كابل در چنبرۀ مافيا» كه توسط سيد جعفر عادلي«حسيني» به چاپ رسيده است گام موفق و ارزنده‌اي است در معرفی جريانات پشت پرده حوادث سياسي، اقتصادي و اداري كشور که به صورت يك مافيا عرض اندام نموده‌اند.

سيدجعفر عادلي«حسيني» نويسنده اين كتاب در دوره رياست خود در شهرداري كابل توانسته است ابتكارات خوب و قوي به جاي گذارد و اولين فعاليت بهينه و كارساز ايشان دوري جستن از فسادهاي اداري بوده و اين از جمله شاخص‌هايی بود كه وي توانست در مقابل هيولاهاي مافياي درون شهرداري كابل به مبارزه برخيزد و دومين ويژگي آن اينكه: بعد از بركناري ايشان از وظيفه كه آنهم نتيجه عدم سازش با گروههاي متعدد در داخل شهرداري بود باعث شد كه كتابي را تحت عنوان «شهرداري كابل در چنبره مافيا» تهيه و به چاپ برساند كه در حقيقت اين موضوع گوياي نقدي صريح بدنه‌هاي فاسد حكومت است و به واضح نشان مي‌دهد كه روابط بر ضوابط استيلا يافته و افرادي فاقد لياقت و كيفيت با استفاده‌هاي سوء از مناصب دولتي به جمع آوري بيت‌المال به نفع شخصي خود و حاميان‌شان مي‌نمايند. اين در يدن چهره‌هاي پشت پرده كاري ساده و آسان نبوده بلكه آقاي عادلي با در نظر داشتن مشكلات و پذيرفتن خطرات آن اين عمل شجاعانه را داشته است كه نظير آن در دواير حكومتي بسيار به ندرت مشاهده مي‌شود.

آقاي عادلي مي‌گويد: اگر بخواهيم شهرداري كابل را بعد از سقوط طالبان تاكنون ارزيابي نمائيم متوجه كاستي‌هاي زيادي مي‌شويم كه ضرورت است با نگاه ژرف گونه آن را ببينیم، اگر ما به دقت از دوران دو شهردار گذشته يعني آقاي روح الله امان و مير عبدالاحد صاحبي و مخصوصاً صاحبي نابساماني‌هاي فراواني در شهرداري رونما مي‌گردد كه بيشترين ظرفيت‌‌هاي كاري اين اداره به هدر رفته و با عدم مديريت و فقدان رهبري معقول، شهرداري كابل بعنوان يكي از ضعيف‌ترين ارگانهای دولتي ظاهر شده است.

كتاب «شهرداري كابل در چنبره مافيا» به خوبي زواياي پنهان اين اداره و عدم سلامت اداري آن را بر ملا ساخت و بسياري از بازيگران تباهي و سقوط از انتظام آن اداره را معرفي نمود. با اينحال اين اولين قدم خوبي است در راستاي نقد شريان‌هاي مهم حكومت كه مردم بي‌صبرانه منتظر آن مي‌باشند.

به گفته نويسنده اين كتاب، گرد آوري آن در چنين شرايطي قدم مثبتي است تا يك اداره از زواياي مختلف آن مورد تحقيق صورت گيرد كه طبعا گذشته، حال و تحولات آيندۀ آن پيش روي خواننده قرار مي‌گيرد

گفته مي‌شود اين كتاب در شهرداري كابل با استقبال مضاعف روبرو شده تا جايی‌ كه هر جلد آن بصورت دست به دست در شعبات و دفاتر شهرداري كابل مي‌چرخيد و بر روي آن بحث و تبادل نظر صورت مي‌گيرد.

مردم نيز مشتاقانه آن را مطالعه نموده و عقيده داشتند كه نه تنها شهرداري بلكه بسياري از ادارات دولتي در چنگال مافيا فرو رفته‌اند.

آنها متعقداند كه نبايد اين واقعيت‌ها در صفحات اين كتاب باقي بماند بلكه از تنگناي محدوديت‌ها بر آمده و از فرد فرد جريانات تباه كننده اين و ضعيت بازپرسي و تحقيق به عمل آورده شود و تا جنايات و خيانات ملي‌شان ثابت نگردد خروج‌شان از كشور ملغي اعلام گردد.

به هر صورت افغانستان مي‌رود تا شيوه هاي برّان‌تر و تيزتر نقد را شاهد باشد و كشور را از بحبوحه‌هاي بعدي نجات دهد.

اما اينكه مردم چه عکس العملهایی داشته‌اند موضوعي است كه فرصتي ديگر و گزارش ديگر را مي‌طلبد كه بصورت مختصر مي‌توان گفت كه مردم شهر كابل از هر گونه بيان واقعيت استقبال نموده و پيدايش اين كتاب نيز براي آنان يك فال نيك بوده است.

منبع:

خبرگزاری صدای افغان(آوا)کابل

مطالب مشابه