26 دلو، روز عزت مردم افغانستان است

 بعد از ظهر روز پنج شنبه مورخ 26/11/ 1391 شورای اخوت اسلامی از 26 دلو، سالروز خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان طی نشست مطبوعاتی با حضور عالمان دین تجلیل به عمل آورده و باگرامى داشت خاطره جاويدانه شهداى اسلام و وطن وارج نهادن به سعى وتلاش چهارده سال دفاع از ارزشهاى دينى جهادگران را ستودند.

در آغاز کنفرانس مطبوعاتی، حجت الاسلام سیدجعفرعادلی حسینی منشی اول شورای اخوت اسلامی و رئیس فرهنگی حزب حرکت اسلامی افغانستان ضمن خیر مقدم از حضور علماء و رسانه ها به جايگاه واهميت جهاد در افغانستان ياد آورگردیده و ابتداء سه دهه جنگ وكشتار در افغانستان را به دوفصل تقسیم نمود:

منشی شورای اخوت اسلامی گفت: فصل اوّل، فصل جهاد و مبارزه عليه كمونيزم بين المللى وقشون اتحاد جماهير شوروى سابق وحكومت كمونستى افغانستان بود وچهارده سال دوام كرد؛ مجاهدين در اين مقطع با ايثار ومجاهدت بى نظيرشان به قسمت عمده از آرمان واهداف خود رسيدند؛ وموفق شدند يك ابر قدرت  را كه معتقد بود بايد بر همه حكومت كند وآنان اين را جبر تاريخ مى‏شمرد، به زوال محكوم نمايد؛ وبطور كل اين فصل، فصل سربلندى وافتخار مردم مسلمان افغانستان بود، همه جهان براى حركت‏هاى شان مجاهدين افغانستان را بعنوان الگو  ونمونه گرفتند ومانيز در اين مورد از خداى خود سپاسگذاريم.

رئیس فرهنگی حزب حرکت اسلامی افغانستان در فصل دوّم، جهاد اظهار داشت: پس از پيروزى مجاهدين بود، در اين فصل دشمن با چهره پنهان دست به توطئه هاى خطرناك زد كه مقدمات آن قبلاً در زمان جهاد چيده   شده بود؛ لذا پس از پيروزى مجاهدين متأسفانه عملكرد منفى بعضى رهبران نالايق وتفنگ بدوشان غير مسئول باعث شد، تاعده‏اى اين نهضت اسلامى را زير سؤال برند واز همه دستاوردهاى بزرگ وعظيم جهاد اسلامى چشم پوشى كنند.

همچنین مولوی حبیب الله حسام، رئیس شورای اخوت اسلامی، در این مراسم سخنرانی می کرد، 26 دلو را روز عزت مردم افغانستان دانسته گفت: در 26 دلو مردم افغانستان توانستند که با مقابله در برابر قشون سرخ شوروی، این ابر قدرت جهانی را شکست داده و خود را در جهان به عنوان با عزت ترین و سربلند ترین مردم معرفی کند.

وی می افزاید: اشخاصی که در مقابل شوروی سابق جهاد کردند، از مبارزین جهاد و نجات دهندگان اسلام در افغانستان و جهان هستند و ما از آن ها به عنوان نجات دهندگان افغانستان قدردانی می کنیم.

مولوی حسام تصریح کرد: نسل های بعدی باید از کارکرد های نیاکانشان تقدیر کرده و جهاد بزرگانشان را در برابر شوروی سابق، برای خود الگو قرار دهند، تا در برابر تجاوزات و حملاتی که به دین و امت اسلامی می شود سر خم نکرده و در برابر فاسدیت مبارزه کنند.

وی تاکید کرد: شورای اخوت اسلامی از مردم افغانستان می خواهد که همانند زمانی که یک دست شده و در مقابل شوروی سابق ایستاد شدند، حال نیز به سعادت و آینده افغانستان فکر کرده و اخوت خود را از دست ندهند.

رییس شورای اخوت اسلامی افزود: امروز مردم افغانستان کاملا هوشیار هستند و پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، مانند گذشته با هم درگیر نمی شوند، بلکه با هم یک دست شده و در مقابل بیگانه گان و دشمنان افغانستان مبارزه می کنند.

گفتنی است که قشون سرخ شوری پس از 9 سال اشغال گری و جنگ در افغانستان سرانجام در26 دلو1367 از مجبور به خروج نیروهایش از افغانستان گردید و از آن روز بدین سو همه ساله از این روز به عنوان روز پیروزی ملت افغانستان در برابر شوروی سابق تجلیل می کند.

منبع: جبر گزاری رشد/ محمد گوهری/ کابلComments are closed.