پیام نوروزی الحاج ستر جنرال سید حسین انوری(بمناسبت حلول سال 1394 خورشیدی)

بسم الله الرحمن الرحیم

يا مقلب القلوب و الابصار         يا مدبر الليل و النهار

يا محول الحول و الاحوال      حول حالنا الي احسن الحال

نوروز، یکی از مظاهر زیبایی و نمونه‌ی بارزِ قدرت خداوندی است که در این فصل، طبیعت جامه‌ی نو بر تن می‌پوشاند و فضای پرطراوت و فرحزای بهار، مشام آدمیان را با عطر دل‌انگیزش، معطر می سازد. نوروز، فصل شکفتن گل‌ها و موسمِ سرسبزی و زیبایی است که در نقاط مختلف جهان، همه‌ساله از آن تجلیل و نکوداشت به عمل می‌آید.

خداوند منان را سپاسگزارم كه مهلتم داد و  حياتم بخشيد تا بار ديگر یک سال نو دیگر  را به مردم  متدين و شهيد پرور افغانستان از صميم قلب تبريك و تهنيت گفته و این سال را برای آنان، سالی  پر ازصلح، آرامش، ترقي و تعالي آرزو ‌نمایم.

این فرصت را مغتنم می‌شمارم و نکاتی چند را در مورد مسایل مهم کشوری، با هموطنان گرامی شریک می‌نمایم:

1. با کمال تاسف که در پایان سال 1393 ولایت‌های مختلف افغانستان همانند؛ پنجشیر، تخار، بدخشان، بامیان، لغمان، ننگرهار، دایکندی و غیره در اثر بارندگی،  برف‌کوچ و سیلاب‌های سنگین، خسارات و تلفات زیادی را متحمل شدند که مایه‌ی تاثر همگان شد. اینجانب، خودم را در اندوه خانواده‌های آسیب‌دیده، شریک می‌دانم  و برای قربانیان این حادثه، علو درجاب و برای بازماندگان  شان صبر و شکیبایی آرزومندم و از حکومت وحدت ملی نیز تقاضامندم تا در رسیدگی به مشکلات مردم مصیبت‌دیده توجه جدی به عمل آورند.

همچنین یکی از موضوعات دیگری که موجی از نگرانی‌ها را در سراسر کشور سبب شده است، مسئله گروگان گرفتن 31 تن از هموطنان ما در مسیر قندهار _ کابل توسط افراد مسلح است.  با این حال، از کسانی که در قضایا دخیل اند، می‌خواهم که از اذیت و آزار افراد غیر نظامی خودداری نموده و از حکومت وحدت ملی نیز تقاضا دارم تا در تأمین امنیت شهروندان در مسیرشاهراه ها اقدامات جدی به عمل آورند.

از سوی دیگر، در ادامه‌ي ترورها در كشور، کشتار  جمعي از نمازگزاران در مسجد خانقاه بهادريه که توسط افراد مسلح صورت گرفت و تعدادی از نمازگزاران را  بخاك و خون كشانیدند نیز در نوع خود، یک عمل غیر انسانی و غیر اسلامی است که باید مقامات امنيتي و قضايي به این‌گونه حوادث رسیدگی و عاملین آنرا مورد تعقيب عدلي و قضايي قرار دهند.

2. بی تردید یکی از مهم‌ترین موضوعاتی سیاسی که  از اهمیت بسزایی برخوردار است، مسئله «صلح» است؛ زیرا  مردم ما، دیگر از جنگ، ناآرامی و مهاجرت به ستوه آمده‌اند و خواهان صلح و آرامش هستند. در شرایط فعلی، نیازمندیِ مبرم و ضروری احساس می شود تا با یک مکانیزم و رویکرد ملی و از آدرس واحد، با جناح‌های مخالف و درگیرِ حکومت، مذاکره صورت گرفته، تا باشد که به یک صلح واقعی دست یابیم.

3. در سیزده سال گذشته، ما از نحوه‌ی کارکرد حکومت و دولت‌داری، تجربه‌ی تلخی داشته ایم. فساد گسترده در بدنه حکومت از صدر تا ذیل، عدم تطبیق قانون در سطوح مختلف حکومتی و گماشتن و انتخاب افراد در ساختار حکومت از آدرس قوم، اکثراً سبب بروزِ چنین حالت ناگوار و ناخوشایند شده است.  این گونه کارکرد حکومت، نه تنها که به روحیه و انگیزه‌ی وحدت ملی لطمه زده، بلکه مسیر حکومت‌داری را نیز به سمت قومگرایی و قانون‌شکنی نیز به پیش برده است.

  قانون اساسی افغانستان، دولت را به تامین عدالت اجتماعی، تحقق انکشاف متوازن، حقوق شهروندی و ترویج شایسته سالاری در کشور، موظف نموده  و برحکومت است که ازتمامی اقوام و ملیت‌های  تابع به دور از هرگونه نگرش های منفی، نمایندگی نماید که خلاف آن، مغایر با دستورات دین مقدس اسلام و قانون اساسی کشور خواهد بود.

4. وحدت و همدلی، در شرایط شکننده و حساس فعلی، یکی از نیازمندی‌های مبرم و اساسیِ  ماست. وحدت و یکپارچگی رمز پیشرفت و ترقی ما بوده و باید تمامی تلاش‌ها و جدیت‌های خویش را روی این امر متمرکز سازیم که پایه‌های وحدت و یکپارچگی در کشور، قوام و استحکام بیشتری حاصل نماید.

مورد اخیر که در این سیزده سال، مورد بی‌مِهری دولتمردان ما قرار گرفته است و می‌خواهم آنرا یادآوری نمایم، مسئله‌ی حمایت و دلجویی از خانواده های معظم شهدا، معلولین و ایتام می باشد، که باید مورد  توجه جدی حکومت قرار گیرد.

من به آینده‌ی نیک کشور و مردمم باور دارم و خوشبین هستم و از دربار ایزد منان نیز امید دارم که این سال، سالی مملو از برکت و رحمت خداوند و سال عاری از جنگ و خون‌ریزی، برای هموطنانم باشد.

در اخیر یکبار دیگر حلول سال نو(1394) را به کافه‌ی ملت شهید‌پرور و مجاهد افغانستان تهنیت و شادباش عرض می‌کنم  وسال نو را برای مردم افغانستان، سال سرشار از صلح، پیشرفت و ترقی آرزو می‌نمایم.

ومن الله توفيق

سيد حسين انوري

ریيس شوراي رهبري حزب حرکت اسلامی افغانستانComments are closed.